Održana generalna skupština asocijacija članica IMAGO-a (IAGA)
18. februar 2013. | Mons/Brisel
Generalna skupština asocijacija članica IMAGO-a (IAGA) je održana ove godine u Monsu, nekada rudarskom gradu i prestonici Valonije, sedamdesetak kilometara jugoistočno od Brisela. Dvodnevna sednica je održana u organizaciji Belgijskog društva (SBC), uz punu podršku Vlade kraljevine Belgije, vladinih institucija i sponzora.
Sednica, čiji je prvi deo održan u Belgijskoj Kinoteci, je započela prezentacijom rada javne organizacije za očuvanje, digitalizaciju, restauraciju filmskih i TV arhiva. Demonstraciji restauriranog filmskog materijala je sledila panel diskusija koju je vodio Kommer Klein, SBC, predsednik Tehničkog komiteta uz učešće Sean-a Bobbit-a, BSC, Christiana Bergera, AAC i predstavnika Filmske Fondacije Holandije. Krajnji rezime trosatne diskusije bi se mogao najkraće sažeti u konstataciju da je digitalna akvizicija prevladala i u proizvodnji igranih filmova ali se ta činjenica sada prihvata sa optimizmom jer se potrebni alati stalno usavršavaju i postaju sve kvalitetniji. Christian Berger, ovogodišnji kandidat za Oskara, je održao prezentaciju svog sistema korišćenja prirodnog svetla. Češki predstavnik je izložio nacrt dokumenta Češkog ACK koji se odnosi na ostvarivanje zaštite autorskih prava nad restaurisanim i digitalizovanim filmovima.
Druga celodnevna sednica, održana 16. Februara, je bila nakratko prekinuta samo iznenadnom posetom predsednika Belgijske vlade koji je došao da poželi uspešan rad učesnicima IAGA-e, što ilustrativno govori o značaju koji Belgija pridaje kinematografiji i značaju koji SBC-u pripada u okviru kulture kraljevine Belgije.
Tu sednicu su mnogi delegati nazvali istorijskom: Posle pozdravnog govora predsednika IMAGO-a, započeta je izveštajem predstavnika Srpske Asocijacije Snimatelja o sadržaju i dostignućima regionalnog sastanka IMAGO članica u održanog u Bitolju septembra 2012. i predlogom prijema ASBiH u članstvo IMAGO-a, čime je praktično zaokružen Evropski sastav IMAGO-a.
Sednica je nastavljena diskusijom o predlozima za način prijema ne-Evropskih nacionalnih snimateljskih organizacija, dosadašnjih posmatrača, u punopravno članstvo. Posle višesatne diskusije, jednoglasno je usvojen novi predlog kojim je omogućen prijem novih članica uz istovremeno očuvanje Evropske prirode IMAGO-a: IMAGO će i dalje imati opis „Evropska federacija snimatelja“, garantovano mesto predsednika i većinu u Bordu ali će ne-Evropske zemlje imati pravo glasa, garantovano mesto u Bordu i obavezu plaćanja punog iznosa članarine. Konstatovano je da je za takvu promenu potrebna promena Statuta i odlučeno je da se iskoristi prilika koju pruža obaveza promene Statuta koju je nametnulo preseljenje IMAGO-a iz Pariza u Brisel. Time je IMAGO de-fakto postao svetska asocijacija snimateljskih organizacija.
Predstavnik Srpske Asocijacije Snimatelja je izabran u sastav Borda IMAGO-a, u alternaciji sa Ivanom Tonevim, predstavnikom BAC i podpredsednikom IMAGO-a. Time je Bord unekoliko proširen i osigurano je prisustvo i zaštita interesa regiona u Bordu.
U nastavku sednice su u punopravno članstvo primljeni Australija, Novi Zeland, Japan, Koreja i Izrael. Njihovi predstavnici su se zahvalili na prijemu u punopravno članstvo.
Sednica je nastavljena pružanjem podrške inicijativi Češke ACK za borbu za autorska prava nad restaurisanim i digitalizovanim filmovima. Posle usvajanja finansijskih izveštaja razmatran je i predlog potrebe restrukturisanja websajta IMAGO-a. Konstatovano je da je promena potrebna i formirano stručno telo koje će koordinisati redizajn websajta.
Ukratko: ovo je bila veoma uspešna Generalna Skupština koja je donela I značajne promene u načinu na koji će IMAGO nadalje funkcionisati